Říčanské Školy: MŠ a ZŠ Nemo

Tomáš LénárdRozhovory, VideaNapište komentář

Nemo
Mateřská škola Nemo byla založena v roce 2006  v Pacově u Říčan a letos poprvé otevřela i první třídu základní školy. V rámci naší nové série videí mapující všechny říčanské školy a školky jsme tam byli natočit dokumentární video. Na otázky odpovídala ředitelka Lenka Sosnovcová.

Co vás motivovalo k založení školy a jaké jsou její cíle?

K založení MŠ NEMO mne motivovalo to, že jsem se před 10 lety do Říčan přestěhovala a zjistila, že nenajdu školku pro svého tříletého syna. V té době bylo v Říčanech málo obecních školek. Řekla jsem si, že by bylo fajn, pokusit se otevřít soukromou školku, kde bych zároveň uplatnila své vzdělání učitelky MŠ. Kamarádi mi pomohli najít prostory v tenisovém areálu u pana Vodičky a nynější místostarostka Hanka Špačková mi nabídla, udělat školku pod záštitou Mraveniště.

Tak se sešla parta nadšenců, kteří zpočátku ani nevěděli, jak se „podniká ve školství“, ale věděli, jak dětem co nejlépe vytvořit podmínky pro jejich správný a radostný vývoj.

Postupem času se školka zprofesionalizovala a v roce 2012 se osamostatnila již jako školská právnická osoba zapsaná v rejstříku škol. V září 2015 se  školka rozrostla o první třídu základní školy s cílem každý rok otevřít další třídu až do naplnění celého prvního stupně, tj. 1-5 třída.

Našim cílem je nabídnout rodičům výchovu a vzdělávání pro jejich dítě od 2 let až do páté třídy. A to v rodinném prostředí, kde se dítěti můžeme individuálně věnovat a dosáhnout jeho maximálního rozvoje.

Jak u vás ve škole probíhá klasický den, lišíte se hodně od státních škol a školek?

Den v MŠ probíhá klasicky tak, jako v ostatních obecních školkách, neboť děti potřebují mít dostatek času pro spontánní hru, cvičení, vzdělávání a pobyt venku. Od obecních škol a školek se lišíme tím, že u nás máme méně dětí ve třídě a více personálu. Můžeme se tak nejen dětem individuálně věnovat, ale i podnikat více výletů, pořádat kurzy bruslení, lyžování, plavání, výuka tenisu a další akce, kde je kladen důraz na dostatek pedagogů, kteří na děti dohlíží.

Tím, že si rodiče za MŠ a ZŠ připlácí, máme dostatek financí na zajímavé akce jako jsou projekty s ČVUT, Malá technická univerzita, výměnné pobyty studentů. Rodiče u starších dětí vítají i to, že děti v MŠ nemusí po obědě spát a paní učitelka si s nimi čte knížky, nebo se věnuje předškolní přípravě včetně vzdělávacích her na interaktivní tabuli.

Na škole máte rodilého mluvčího z kalifornie, jak s ním probíhá výuka angličtiny?

Výuka angličtiny u nás probíhá od nejmladších dětí a to tak, že si vlastně hrajeme, zpíváme a cvičíme s maňáskem Magie, která na děti mluví anglicky. Využíváme k tomu metodiku Wattsenglish, kdy máme k dispozici DVD, pracovní sešity a motivační obrázky. Když děti povyrostou, tak se již setkávají s naším rodilým mluvčím, který je od rána přítomen ve třídě s paní učitelkou a s dětmi komunikuje pouze anglicky. Žáci v ZŠ se s Cesarem setkávají v rámci odpoledního konverzačního klubu a jednou týdně ve výuce po celý den spolu se svojí paní učitelkou. Sami vidíme, že díky přítomnosti rodilého mluvčího se děti nebojí konverzovat a snaží se mluvit anglicky.

Nemo5

Spolupracujete například s Mraveništěm a tenisovým areálem Pacov, jaké další akce u vás probíhají v rámci školy?

Spolupracujeme s Mraveništěm, kde využíváme jejich keramickou pec, cvičíme v tenisové hale, místní trenéři poskytují našim dětem individuální i skupinovou výuku. Účastníme se akcí, které pořádá město Říčany, využíváme spolupráci s říčanským muzeem, knihovnou, hasiči, městskou policií. V rámci projektu Erasmus plus k nám jezdí studenti ze zahraničí, po internetu vyhledáváme partnerské školy z anglicky hovořících zemí E-Twining. Je toho opravdu hodně.

Nemo2

Nedávno jste slavili 10 let, jaké jsou vaše další plány do budoucna?

Naše plány do budoucna jsou každým rokem otevřít další třídu ZŠ, až do naplnění kapacity celého prvního stupně. Poskytovat kvalitní vzdělávání s výbornou znalostí angličtiny. Nejdůležitější je, aby se u nás dětem líbilo a cítily se bezpečně. Základní školu pak opouštěli sebevědomí přátelští žáci, kteří mají dobré základy ve vzdělávání a mají zájem se dále učit novým věcem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.