TŠ Twist: Stovky hodin volného času pro mládež

Jan KotrbaRozhovoryNapište komentář

Twist
Už několik let Taneční škola Twist sbírá světové, evropské i domácí tituly ve sportovním rokenrolu. Ale nejen to, pravidelně doplňuje své formace o nové tanečníky a navíc se stará o náplň volného času pro stovky dětí z Říčan a okolí. Za jejich úspěchy se však skrývají stovky hodin dřiny, obětování a v neposlední řadě i času a peněz. O tom jak je obtížně prosadit se ve sportovním rokenrolu jsme hovořili se Zuzanou a Jiřím Boháčkovými, kteří jsou nejen zakladateli tohoto sportovního odvětví ve městě, ale jsou i jeho propagátory. Na našem otázky odpovídal šéftrenér a „duchovní“ vůdce taneční školy Jiří Boháček.

Vaše taneční skupina TŠ TWIST Říčany má už několikaletou tradici. Můžete nám něco prozradit ze samých začátků, jak jste se postupně propracovávali mezi nejlepší skupiny v České republice i mezi evropskou elitu?

Moje manželka Zuzana Boháčková vedla několik let říčanský oddíl latinsko-amerických tanců Allegro, Zuzka je tuším jedinou dlouholetou tanečnicí Říčan a okolí, která několik let tančila v nejvyšší taneční třídě. Já jsem zase zakladatel rokenrolu v Československu, a tak jsme se společně snažili kolem roku 2001 pozvednout Allegro na nejvyšší úroveň. Díky tehdejšímu starostovi F. Vrbovi a tajemnici M. Vojtíškové jsme uspořádali první dvoudenní (!) ročníky Mezinárodní taneční soutěže ve sportovním tanci a v rokenrolu. Naštěstí, z dnešního pohledu, naše snažení mnozí starší členové Allegra nepochopili i kvůli svým vlastním osobním zájmům, a tak jsme založili „vlastní“ klub TŠ Twist Říčany. Začínali jsme jako škola latinsko-amerických tanců a zároveň jsme otvírali kurz rokenrolu. Na začátku bylo sedm dívek z prvního stupně ZŠ. Manželka po vysoké škole nastoupila do vedoucí funkce, na latinu už jí nezbývalo tolik času, prostor tak dostával více rokenrol. A protože jsme byli oba nejen reprezentanty ČR v tancích, ale zejména zanícenými tanečníky, podařilo se nám za necelých osm let získat první titul mistrů světa.

Začátky

Začátky

Kolik tanečních skupin TWIST dnes má a jaké je zaměření i věkové rozlišení a co je jejich hlavní náplní, jak často trénují, aby si udržely prvotřídní úroveň a mohly stále bojovat o medaile a tituly?

Uff, máme šest dětských formací, chcete-li skupin, čtyři juniorské skupiny, jednu seniorskou – to vše dívčí formace. Dále asi dvacet soutěžních tanečních párů, soutěžní párovou juniorskou formaci (se kterou v listopadu pojedeme na ME do Ruska), a jednu seniorskou párovou formaci – úřadující mistry ČR. Takže je nás kolem 200 členů, a to i s všeobecnou přípravkou pro děti od pěti let. V přípravce vyučujeme hravou formou jak taneční základy mnoha směrů, tak i základy gymnastiky. Nejmladším ještě nebylo 5 let a nejstarší aktivní odchovankyně má 22 let. Působíme nejen v Říčanech, ale i v Kamenici či v Ondřejově. Tréninky jsou třikrát, či dvakrát týdně, záleží na skupině. Ale to by samozřejmě k nejvyšší výkonnosti nestačilo. Kromě pravidelných tréninků organizujeme i mimořádné víkendové tréninky, jarní a podzimní soustředění, velké letní soustředění a v neposlední řadě i soustředění před reprezentačním výjezdem na MS či ME.

Kolik máte v současné době členů, z toho dětí do 12 let, pak do 15 let i starší, kde převážně trénujete a jak často se účastníte soutěží?

Převážná většina aktivních členů je ve věku do 12 let. Je to taková naše základna. V juniorském věku cca 12-15 let máme jádro reprezentace. Jsme samozřejmě pyšní i na naše již dospělé páry ktg. B, ve které jsme letos získali titul mistrů ČR. O to cennější trofej je, že jde o naše odchovance od útlého žákovského věku. V seniorské kategorii dívčích formací (od 15 let) se teprve zkoušíme výrazněji prosadit. Těch starších máme méně i proto, že nám ještě do seniorské kategorie (nad 15 let) „nedorostli“. Trénujeme pravidelně na pěti místech – jen v Říčanech je to ZŠ U Říčanského lesa, městská hala a sokolovna, dále trénujeme v ZŠ v Kamenici a v SKC Ondřejov. Co se týká soutěží: snažíme se zúčastnit všech akcí v zahraničí a těch nejvýznamnějších v ČR. Letos na podzim to bude asi sedm soutěží, Mistrovství světa a Evropy. V listopadu se chystáme, jako státní reprezentace, na MS do ruské Kazaně. Mimochodem, cestuje nás přes 40 a bude to stát téměř jeden milion korun.

David Kroulík a Michaela Hronská , mistři ČR 2015

David Kroulík a Michaela Hronská , mistři ČR 2015

Jaké vlastnosti by měla mít dobrá tanečnice, případně tanečník a kde se mohou zájemci přihlásit. Víme, že pravidelně pořádáte nábory a doplňujte své taneční formace?

Ano, noví zájemci dívky i chlapci samostatně mohou zavítat nezávazně do ZŠ U Říčanského lesa každý pátek od 16 hodin. A vlastnosti? Zejména smysl pro rytmus, chuť do tance, sportovní duch, snaha se něco naučit a něco dokázat a nebýt „pecivál“. Zbytek není tak důležitý, máme v TŠ Twist jak oddíly rekreační, tak mistry světa, a to doslova. Každý si u nás své místo najde. A pokud se ptáte na vlastnosti těch nejlepších, pak je to tzv.“tah na bránu“, určitá dávka exhibicionismu, sebezapření a mix spousty dalších předpokladů.

Jaké máte v posledních letech za sebou výrazné výsledky, medaile a úspěchy? Kde jste všude tančili?

Získali jsme tři tituly mistrů světa za posledních šest let, nějaká druhá a třetí místa a další finalová umístění na MS, ME či na Světovém poháru. A samozřejmě mnoho titulů Mistr ČR. Tituly z mezinárodní soutěže neevidujeme. Máme 92 pohárů, nedávno jsem to počítal. A kde jsme všude tančili? Mimo ČR známe taneční kolbiště ve Francii, Švýcarsku, Německu, Rakousku, Maďarsku, Polsku, Slovensku, Rusku, Chorvatsku, Slovinsku.

Co vám chybí k ještě výraznějším úspěchům?

Složitá odpověď. Já musím říci, že úspěch je založen na složité alchymii. Musíte mít kvalitní tréninkové podmínky, snaživé a talentované tanečníky, obětavé rodiny, trochu štěstí a hodně píle. Ale taky nevím, jakých dalších, výraznějších úspěchů můžeme dosáhnout. Víc než mistr světa už nic není a my máme tři světové tituly.

Jiří Boháček, hlavní trenér Twistu.

Jiří Boháček, hlavní trenér Twistu.

Co vás čeká v závěru roku a příští sezoně 2016?

Z těch důležitějších jsou to nejprve dvě mezinárodní soutěže v ČR, z čehož jednu akci sami pořádáme – 15. ročník Poháru starosty města Říčan, který se koná 24. října 2015. A vážíme si, že akci město podporuje v rámci grantové podpory a podporuje ji i sám pan starosta Vladimír Kořen, o jehož poháry se tančí. V listopadu se chystáme na MS dívčích formací a ME párových formací do ruské Kazaně. Už jsem říkal, že nás cestuje 42 osob. Na jaře to bude dalších cca 12 akcí.

Jak obtížné je shánět sponzory, bez kterých se asi neobejdete a kdo vám nejvýrazněji pomáhá. V čem spočívá sponzorská pomoc, jedná se vždy jen o peníze?

Sponzory dnes shání kde kdo, kde kdo dnes pořádá kurzy čehokoliv. V TŠ Twist nepořádáme kurzy, ale vedeme cílevědomě děti mnoho let. Známe dětské bolístky, rodinné anamnézy, školní stesky i vztahové vazby nejen mezi členy. A to je daleko těžší, náročnější než pořádat anonymní kurzy, kde ukazujete nějaké taneční kroky a nezajímáte se o další, ani o stupeň zvládnutí kurzu. Mistrem se nikdo nestane přes noc, je to mnoho let dřiny, potu a také peněz za kostýmy, dopravu, tréninkové prostory, atd.. I proto jsme rádi a tímto děkujeme za grantovou podporu městu Říčany. Začíná se ukazovat, že se v Říčanech chápe, že bez podpory bychom nemohli smysluplně vyplňovat volný čas sportem několik let stovkám dětí z Říčan a okolí. A mezi další podporovatele bych jmenoval IT firmu con4pass. Další nám třeba pomáhají s cenami do soutěže, někteří obětaví rodiče pomáhají s organizací, jiní se soutěžemi. Všechno stojí spoustu času a peněz. Letos se nám navíc podařilo získat významnou dotaci od Středočeského kraje na výjezd reprezentace do Kazaně.

Formace Madona, po vítězství na MS 2012 v Polsku - Zielona Gora

Formace Madona, po vítězství na MS 2012 v Polsku – Zielona Gora

Už zdaleka to nejsou pouze Říčany, kde zakotvil a získává domácí i mezinárodní úspěchy sportovní rokenrol. Jedním z nových a početně navštěvovaných hodin této moderní sportovně-taneční discipliny je Ondřejov. Tam začal říčanský Twist působit už před dvěma roky. Do přípravky v loňském školním roce nastoupily nejmenší děti, které pod vedením vicemistryně Evropy Lucie Mášové získaly základní taneční dovednosti. Byla znovu otevřena přípravka pro děti od 5 let a zároveň začala pokročilejší skupina dívek do 11 let trénovat vícekrát týdně. Pochopitelně největším vzorem všem dívkám jsou tanečnice z Twistu Říčany, stejně jako trenéři a zakladatelé skupiny manželé Boháčkovi.

Do tréninků se zapojila i nová trenérka Tereza Malá (mistryně světa v dívčích formacích 2010). A výsledek? Hvězdičky z Ondřejova si odvezly medaile ze své první soutěže pro začínající rokenrolové tanečníky a tanečnice v Praze- Jinonicích konané 13. prosince 2014. Jak NR řekla trenérka Tereza Malá, holky z Ondřejova i jejich rodiče,mají o rokenrol pod vedením trenérů z TŠ Twist velký zájem: „ Dívky byly na první soutěži trochu rozklepané, objevily se i slzičky, ale sotva nastoupily a začala hrát hudba, ukázaly hezky, co se od nás naučily! Samozřejmě se nemohou srovnávat s těmi staršími a zkušenějšími, ale i tak si odvezly bronzové medaile.“ Zkušená trenérka, Lucie Mášová k tomu dodává: „Máme se skupinou v Ondřejově velké plány, na první soutěži jsme si jen ověřovaly, že zájem je veliký. A to i od rodičů dívek, bez kterých by se nemohla formace naplno rozvíjet. Holky se na soutěž strašně těšily a pěkně si to užily, což je pro nás ta největší odměna.“

Nové naděje sportovního rokenrolu, tentokráte z ondřejovské líhně.

Nové naděje sportovního rokenrolu, tentokráte z ondřejovské líhně.

Na své první soutěži v Jinonicích byla i formace Minnies. Jsou to dívky do 11 let, trénují v Říčanech a to pod vedením Karolíny Benešové (mistryně světa 2009 a 2010). Většina dívenek v Minnies navštěvuje TŠ Twist už třetím rokem a ze soutěže si odnesla zlaté medaile. Trenérka přísně dodává:“ Holky byly nejlepší ve své kategorii, ale stále máme co zlepšovat.“ Nutno dodat, že obě začínající dětské dívčí formace patří ve své věkové kategorii k těm nejmladším. Ač soutěží v kategorii do 11 let, jedná se o dívenky sedmi až osmileté. Třeba už za pár let navážou obě formace na vynikající výsledky svých trenérek a budou také skvěle reprezentovat ČR na mistrovstvích světa či Evropy. Už nejednou to členové TŠ Twist Říčany dokázali!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.