Video: Street food festival

Tereza LetfusováReportáže, Videa19 komentáře

streetfood

Říčany měly svůj první Street Food Festival. Na mezinárodní den bez aut, ve čtvrtek 22. září, byla uzavřena ulice 17.listopadu od Masarykova náměstí po Štefánikovu ulici už od desáté hodiny dopoledne, aby se mohla postupně naplnit lidmi a stánky s občerstvením. Samotný festival začal ve čtyři hodiny odpoledne, kdy prodejci otevřeli své stánky a ulice se zaplnila lidmi. Už během prvních dvou hodin mělo několik stánků vyprodáno nebo muselo po několikáté doplňovat zásoby, u jiných stály dlouhé fronty. Zkušené „streetfoodaře“ – ty, co podobné festivaly navštěvují často, ale zdlouhavé čekání nezaskočilo. „Kdo má problém s frontami, nemůže se bohužel takových akcí účastnit,“ píše paní Martina v komentáři na Facebookových stránkách akce.

Večer zahrály říčanské kapely Jet Lag, Tommy Willish a kytarové duo LeDva. Součástí festivalu byla i cyklojízda městem a pivní štafety. Děti měly k dispozici křídy a mohly kreslit přímo na silnici, pro starší byl připraven pingpongový nebo fotbálkový stůl.

Organizátorem festivalu nebylo město, jak se mnozí domnívali, ale říčaňáci Veronika a David Michaličkovi a Zdeněk Vávra. „Nápad uspořádat říčanský Street Food Festival přímo souvisí s mezinárodním dnem bez aut. Věděli jsme, že se bude uzavírat některá ulice, a tak jsme přemýšleli, jak toho nejlépe využít. Street food se nám zdál jako ideální volba, je to akce pro všechny věkové skupiny a v Říčanech se o to dosud nikdo nepokusil“, vysvětluje Veronika.

2016_09_22_0245

S oslovováním stánkařů začali Michaličkovi až v září, protože nápad vznikl na poslední chvíli. Nakonec se ale vše podařilo domluvit včas. Záměr byl zapojit co nejvíce říčanských podniků a dát jim možnost představit místním to nejlepší ze své nabídky. „Hledali jsme ale i mimo Říčany, abychom zachovali pestrost nabídky. Zkrátka co jsme nenašli v Říčanech, sehnali jsme jinde,“ doplňuje Veronika.

Návštěvníci měli na výběr celkem z 31 stánků. Nabídka jídel byla od asijských sushi až po české bramboráky, zajímavostí byla například zmrzlina z alkoholických koktejlů zmrazená tekutým dusíkem. I milovníci burčáku a jiných alkoholických i nealkoholických nápojů si přišli na své.

2016_09_22_0491

Každý, kdo na festival přišel, měl možnost hlasovat o svůj nejoblíbenější stánek. Se 130 hlasy vyhrála restaurace Jureček, další byl Darts PUB (127 hlasů) a Restaurace u Šandů (117 hlasů). Nejúspěšnějším stánkem, soudě podle délky fronty a trpělivosti čekajících, byl Tommy’s food truck, který nabízel masové i vegetariánské Burgery, a stánek s mexickými specialitami. Kromě rychle docházejících zásob se někteří prodejci se museli potýkat i s problémy s elektřinou.

14390702_195901727500024_4738998208582327354_n

Kolik lidí festival navštívilo je těžké odhadnout. O tom, že o akci byl velký zájem není pochyb. Od začátku až do konce festivalu kolem půlnoci byly ulice plné lidí. Organizátoři odhadují celkový počet návštěvníků na tři až pět tisíc, což předčilo všechna očekávání. „Všichni se mě ptali, jakou účast očekávám. Vzhledem k tomu, že to byl první ročník, se to mně i stánkařům špatně odhadovalo. Myslím, že nikoho z nás nenapadlo, že to osloví tolik lidí“, chválí si velký zájem Veronika.

Na facebookových stránkách slibují organizátoři pokračovat se Street Food Festivalem i v příštím roce a plánují napravit i některé nedostatky letošního prvního ročníku.

Více foto na http://www.ricany.cz/fotograf/galerie/2016_09_22_street_food/index.html

14202575_196287937461403_192732919285758403_n

Akce byla pořádána ve spolupráci s městem Říčany

logor znak-mesta-ricany-varianta2